Data publikacji:

Co na wzdęcia? 5 skutecznych sposobów

Uciążliwe wzdęcie brzucha może dotyczyć każdej osoby. Nieprzyjemne uczucie wypełnienia brzucha jest krępujące i niekiedy może świadczyć o chorobie przewodu pokarmowego. Dlatego utrzymujące się przez dłuższy czas dolegliwości należy konsultować z lekarzem. Dowiedz się, co ty możesz zrobić aby uniknąć tego problemu.

Czym są wzdęcia?

W jelitach każdego człowieka produkowane są pewne ilości gazów. Dzieje się tak ponieważ obecne w jelicie grubym bakterie wytwarzają je w procesie fermentacji. Powodem obecności gazu w jelitach jest także ich połykanie, np. podczas mówienia, a także picia czy jedzenia. Niekiedy nadmierna produkcja gazów jelitowych lub połykanie większych niż zwykle ilości powietrza może doprowadzić do nagromadzenia się gazów w jelitach i uczucia wzdętego brzucha. Wzdęcia są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Mogą być spowodowane chorobami jelit, nieprawidłową dietą lub sposobem jedzenia, a niekiedy są wynikiem tzw. zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Przyczyna zaburzeń czynnościowych nie jest poznana, a jednym z czynników predysponujących jest nadwrażliwość na stresy. Uczucie wzdęcia brzucha nie zawsze jest związane z faktycznym zwiększeniem się ilości gazów w jelitach. Czasami objętość gazów w przewodzie pokarmowym nie jest nadmierna, a pomimo to może wystąpić uczucie rozdęcia brzucha.

Jakie są przyczyny wzdęć?

Przyczyny występowania wzdęć są bardzo różne. Może to być zwiększona u niektórych osób wrażliwość na obecne w prawidłowych ilościach gazy jelitowe. Jest to zazwyczaj związane z zaburzeniami czynnościowymi, do których należy między innymi zespół jelita drażliwego. Jednak w jego przebiegu może być też stwierdzana nadmierna ilość gazów w jelitach. Diagnozowanie tych zaburzeń jest skomplikowane ze względu na brak wiedzy na temat ich przyczyn.
Istnieje jednak także duża grupa czynników, które zwiększają ilość gazów jelitowych. Można je podzielić na dwie grupy: zwiększonego wytwarzania gazów w przewodzie pokarmowym oraz nadmierne połykanie powietrza, czyli aerofagia. Wzrost produkcji gazu w jelitach może być spowodowany między innymi:
• spożywaniem produktów powodujących nasiloną fermentację w jelitach, np. fasoli, cebuli, świeżych owoców
• zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania niektórych substancji pokarmowych np. laktozy, czyli cukru obecnego w mleku
• zaparciami
• zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, gdy flora bakteryjna jelita grubego kolonizuje jelito cienkie
• zarażenie pasożytem Giardia lamblia
Do sytuacji sprzyjających nadmiernemu połykaniu powietrza należą:
• łapczywe jedzenie w pośpiechu
• żucie gumy
• palenie papierosów
• picie napojów gazowanych
• mówienie podczas jedzenia Szczególnie w grupie starszych osób utrzymywanie się wzdęć i towarzyszące im inne objawy, takie jak spadek masy ciała, krew w stolcu, powinno być sygnałem ostrzegawczym i skłaniać do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego. Przesiewowe badania endoskopowe (kolonoskopia) są bezpłatne i zalecane wszystkim osobom w wieku od 50 do 65 lat.

Domowe sposoby na wzdęcia

Jeśli dokuczają ci wzdęcia, zastanów się czy nie możesz zmienić czegoś w swoim życiu tak, aby pozbyć się tego uciążliwego problemu.
Poznaj 5 skutecznych sposobów na wzdęcia.

Zmiana diety i sposobu jedzenia

Aby zmniejszyć ilość tworzących się i dostających z zewnątrz do przewodu pokarmowego gazów, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę i sposób, w jaki spożywa się posiłki. Ważne jest aby nie jeść w pośpiechu, co sprzyja łykaniu większych kęsów pokarmu i przy okazji także powietrza. Staraj się jeść mniejsze posiłki, ale częściej – około 4-5 w ciągu dnia i spokojnie je przeżuwać. Kolejnym sposobem na wzdęcia jest zaprzestanie mówienia w czasie jedzenia, które również powoduje aerofagię.
Spróbuj unikać jedzenia, po którym odczuwasz nasilenie dolegliwości. W przypadku niedoboru laktazy są to produkty mleczne. Do typowo wzdymających pokarmów należą m.in.:
• fasola
• groch
• bób
• surowe owoce
• kapusta
• kukurydza
• cebula
• potrawy tłuste i smażone
Nie pij także napojów gazowanych. Zamiast nich postaw raczej na niegazowaną wodę mineralną lub soki owocowe.

Łatwy sposób na wzdęcia - pozbądź się złych nawyków

Ponadto bardzo ważne jest także, aby w przypadku występowania wzdęć zaprzestać żucia gumy, gdyż powoduje to połykanie dużych ilości powietrza. Również rzucenie palenia papierosów jest dobrym sposobem na pozbycie się wzdęć, a także uniknięcie wielu innych chorób.

Sposoby na wzdęcia – unikanie zaparć i aktywność fizyczna

W przypadku występowania zaparć, resztki pokarmowe zalegające w przewodzie pokarmowym ulegają fermentacji i tym samym tworzą się większe ilości gazów jelitowych. Aby tego unikać należy pilnować odpowiedniego rytmu wypróżnień. Ważna jest też bogata w błonnik dieta. Trzeba go jednak wprowadzać stopniowo, gdyż nagłe wprowadzenie do diety dużej ilości błonnika może nasilić fermentację i dolegliwości związane ze wzdętym brzuchem. Także aktywność fizyczna jest dobrym sposobem zapobiegania wzdęciom, jest też zalecana w profilaktyce zaparć.

Probiotyki

Niekiedy stosowanie odpowiednich probiotyków może pomóc w walce ze wzdęciami. Szczególnie w przypadku zaburzeń flory jelitowej, ale także w przypadku zaburzeń czynnościowych. Oprócz zakupionych w aptece preparatów zawierających bakterie probiotyczne, można też wprowadzić do swojej diety produkty naturalnie je zawierające, takie jak jogurt naturalny czy kefir.

Co na wzdęcia? Zioła i leki

Preparatem ziołowym który pomaga w przypadku wzdętego brzucha jest mięta.
Dlatego kiedy męczą cię wzdęcia spróbuj wypić napar z mięty. Innym środkiem, który bywa pomocny w leczeniu wzdęć jest węgiel aktywowany wiążący gazy w jelitach.
Do leków stosowanych w przypadku nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowych są preparaty zawierające simetykon. Związek ten zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i umożliwia ich usuwanie oraz wchłanianie. Pamiętaj jednak, aby w przypadku utrzymujących się dolegliwości lub towarzyszących im innych objawów, skonsultować się z lekarzem. Pomocna może okazać się także wizyta u dietetyka.
Autorka: Zuzanna Pawlak

Podobne artykuły:

левитра описание препарата

pharmacy24.com.ua/shop/town-har-kov/vimax/

binitattoo.com/permanent-makeup/