Data publikacji:

Ćwiczenia na zdrowe dłonie i nadgarstki

Autor: Paulina

Nie możesz utrzymać cięższej reklamówki w dłoni, strzelają Ci nadgarstki, nie mówiąc już o zrobieniu jednej pompki. Mocny uścisk nie jest jedynie atutem w świecie biznesowym. Zobacz, jak zadbać o silne i zdrowe dłonie i nadgarstki.

Koncentrujesz się na mięśniach nóg i pośladków, dbasz o swój core i dużo wagi przywiązujesz do wzmocnienia kręgosłupa. Czy o czymś nie zapomniałaś? Spora grupa osób ćwiczących nie pamięta, że w naszym ciele są również inne "strategiczne" partie mięśniowe. Należą do nich m.in. dłonie. Im również powinniśmy poświęcić uwagę.

Zapomniane dłonie i nadgarstki

Dłonie i nadgarstki to części ciała, którymi posługujemy się niemal cały czas. Wydawać by się mogło, że dla nich to wystarczający wysiłek. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Jeżeli przyjrzymy się zadaniom przez nie wykonywanym, to odkryjemy, jak kiepskie jakościowo (z perspektywy rozwojowej) są to "ćwiczenia". Osiem godzin klepania w klawiaturę czy prowadzenie samochodu nie rozwijają ich w należytym stopniu, co będziesz mogła odczuć boleśnie już za kilka lat.

Osłabione dłonie i nadgarstki zwiększają ryzyko wystąpienia urazów (np. zwichnięć, naderwań tkanek), a nawet chorób (m.in. zespołu cieśni nadgarstka). Wystarczy, że przez kilka minut będziesz ćwiczyć tę część rąk, żeby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.

Ćwiczenia na zdrowe dłonie i nadgarstki

Trening mięśni dłoni i nadgarstków to jeden z prostszych i przyjemniejszych programów. Składa się z grupy kilku podstawowych ruchów. Na rynku bez trudu znajdziesz przyrządy ćwiczeniowe.

Na grafice: 1. Siatka rehabilitacyjna Power-Web, 181,02 zł

Ćwiczenia na mocny chwyt

Mocny chwyt pozwala nam na stabilne utrzymanie przedmiotów w dłoniach. Od niego zależy też silny, zdecydowany biznesowy uścisk. Jak ćwiczyć chwyt:

 • Ściskanie przedmiotów: złap przedmiot i mocno go ściśnij. Zatrzymaj uścisk na kilka sekund - odpuść. Powtarzaj kilka razy.
 • Pulsacyjne ściskanie przedmiotów: weź sprężysty przedmiot, który podczas nacisku stawia opór, np. gumową piłeczkę lub ściskacz. Powoli ściskaj w pełnym zakresie ruchu dłoni bądź pulsacyjnie uciskaj przedmiot.
 • Zgniatanie przedmiotów: weź gazetę, mokrą szmatkę, ciasto/plastelinę i zgniataj je do oporu.
 • Trzmanie cięższych przedmiotów: weź dobrze wyprofilowany, cięższy przedmiot (np. hantel) i staraj się utrzymać go jak najdłużej.
 • Ćwiczenia na zdrowe palce

  Nie tylko chwyt jest ważną funkcją naszej dłoni. Również palce wymagają regularnych treningów. Aby Twoje palce były sprawne:

 • Rozgrzewka siatkarza: to ćwiczenie zarówno na nadgarstki, jak i palce. Spleć luźno dłonie i wykonuj energiczny ruch rotacyjny.
 • Rozciąganie paców I: zapleć dłonie w koszyczek i odepchnij je od siebie wnętrzem dłoni. Napieraj na palce tak, abyś czuła, że mięśnie się napinają.
 • Rozciąganie palców II: wyciągnij dłoń wnętrzem przed siebie i chwyć ją drugą dłonią za czubki palców, kierując ją w dół lub górę.
 • Rozgrzewka pianisty: możesz wykonać ją w powietrzu lub na powierzchni. Zginaj palec po palcu, udając grę na klawiaturze pianina.
 • Ćwiczenia na zdrowe nadgarstki

  Nadgarstek jest bardzo ważną częścią ręki. Od sprawności tego stawu zależeć będą nasze możliwości manualne. Niewyćwiczone nadgarstki są bardzo kruche i podatne na uszkodzenia. Najlepsze ćwiczenia na nadgarstki:

 • Ruch rotacyjny: chwyć dłonią, najlepiej okrągły, przedmiot (np. piłkę lub Powerball) i wykonuj okrężny ruch angażujący staw nadgarstkowy. Zacznij od wolnych kółeczek, stopniowo zwiększając dynamikę.
 • Uginanie nadgarstków z obciążeniem: weź sztangielkę (na początek lepsze będą lżejsze, np. 0,5 kg) i oprzyj przedramię o kolano wnętrzem ręki i uginaj powoli nadgarstek (ruch góra-dół). Wykonaj kilkanaście powtórzeń, następnie odwróć rękę i oprzyj wierzch przedramienia - wykonuj ten sam ruch.
 • Предлагаем станозолол купить недорого с доставкой.