Data publikacji:

Czy od wody gazowanej się tyje? Fakty i mity

Autor: Karolina

Przyjęło się, że aby zachować dobry stan zdrowia i prawidłową wagę, należy unikać, a najlepiej całkiem zrezygnować z napojów gazowanych. Są one nośnikami dużych ilości cukrów prostych, a także szkodliwych konserwantów, barwników, aromatów czy słodzików. Złą sławą cieszy się też gazowana woda - jednak czy słusznie?

Autor: Anna F.

Przede wszystkim, woda mineralna jest najlepszym wyborem, jeśli chcemy nawodnić organizm. W przeciwieństwie do napojów słodzonych, doskonale gasi pragnienie, a jednocześnie jest całkowicie bezkaloryczna. Nie zawiera również żadnych szkodliwych dodatków. Jeśli natomiast sięgniemy po wodę średnio- lub wysokomineralizowaną, spożywając ją uzupełnimy istotne składniki mineralne, jak magnez, wapń czy sód. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób na diecie redukcyjnej, ponieważ zmniejszona wartość kaloryczna potraw i wysiłek fizyczny zwiększają zapotrzebowanie organizmu na minerały.

Jest więc oczywiste, że woda mineralna stanowi ważną część diety odchudzającej. Czy jednak powinno się sięgać wyłącznie po wodę niegazowaną? Czy dodatek dwutlenku węgla sprzyja odchudzaniu, czy utrudnia je?

Woda gazowana nie jest wrogiem odchudzania! Ze względu na lepszy smak często sięgamy po nią częściej, dlatego może ona sprzyjać redukcji wagi.  Fot. www.newhealthadvisor.com/Sparkling-Water-Benefits.html

Chociaż spotykamy się czasem z tezą, że woda gazowana jest wrogiem odchudzania, to jest ona nieprawdziwa. Dwutlenek węgla, którym wzbogacona jest woda mineralna, nie zmienia jej właściwości, nie wpływa na wchłanianie składników mineralnych ani na metabolizm. Co więcej, spożywanie wody gazowanej może mieć też korzystny wpływ na proces redukcji wagi. Wzbogacona dwutlenkiem węgla woda ma lepszy smak, dzięki czemu łatwiej po nią sięgamy. Woda gazowana dłużej pozostaje świeża i niezanieczyszczona, co jest istotne, jeśli w upalne dni sączymy ją wprost z butelki.

Jakie są więc wady gazowanej wody mineralnej? Powinny jej unikać osoby z problemami żołądkowymi, chorobą wrzodową, refluksem czy chorobami górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła). Nie zaleca się też picia wody gazowanej osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny, np. uprawiającym sporty wytrzymałościowe, ponieważ zgodnie z niektórymi badaniami napoje gazowane mogą zaburzać mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę pragnienia.

Podsumowując, jeśli się odchudzasz, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu za pomocą wody mineralnej. Jeśli preferujesz wodę z dodatkiem dwutlenku węgla, nic nie szkodzi - gazowana jest tak samo zdrowa i na pewno nie utrudni Ci pozbycia się zbędnych kilogramów.

Szeroki wybór wód, nie tylko gazowanych, znajdziesz TUTAJ. 

Więcej

Был найден мной важный портал на тематику центр реабилитации.
https://monaliza.kiev.ua