Data publikacji:

Na czym polega trening izometryczny?

Autor: Sylwia Stwora

Poprawia siłę mięśni, sprawność oraz kondycję, a także jest doskonałym elementem rehabilitacji. Trening izometryczny może wykonywać każdy i to bez używania specjalistycznego sprzętu, jednak aby był skuteczny, należy ściśle przestrzegać zasad, na jakich się opiera.

Istotę treningu izometrycznego tłumaczy słowo izometria, będące połączeniem dwóch greckich wyrazów – isos, oznaczającego ten sam, równy oraz metron – miara. Samo słowo tłumaczy się jako równomierność. Zatem trening izometryczny opiera się na napinaniu mięśni na 80-100 proc. maksymalnego napięcia bez zmiany ich długości – wykonując ćwiczenie izometryczne pozostajesz w bezruchu. Cykl zaczyna się od naprężenia mięśni, potem następuje utrzymanie napięcia i na koniec odprężenie. Napięcie powinno trwać od 5 do nawet 30 sekund (w zależności od stopnia wytrenowania). Między ćwiczeniami należy stosować przerwy, które powinny trwać 2 razy dłużej niż napięcie mięśni. Im większy opór stawiasz mięśniom, tym trening jest efektywniejszy. Pamiętaj, aby nie napinać mięśni zrywami, ale stopniowo i płynnie powodować jego wzrost.

Niezwykle ważnym elementem treningu izometrycznego jest odpowiednie oddychanie. Pod żadnym pozorem w trakcie największego wysiłku nie można wstrzymywać oddechu. Staraj się oddychać naturalnie i równomiernie. Prawidłowy cykl, to wdech towarzyszący napięcia mięśni i wydech przy powrocie do pozycji wyjściowej.

Wystarczy poświęcić 5-10 minut dziennie na trening izometryczny, aby nie tylko wspomóc pracę nad szczupłą sylwetką, rozciągnąć mięśnie zwłaszcza po unieruchomieniu z powodu kontuzji, ale także pozbyć się uczucia zmęczenia, rozdrażnienia czy rozładować stres.

http://medicaments-24.net

farm-pump-ua.com

http://medicaments-24.net