Data publikacji:

Czym zastąpić cukier?

Autor: Sylwia Stwora

Osładza nam życie i dodaje energii, ale niestety jest też prawdziwym wrogiem dla naszej figury oraz zdrowia. Podpowiadamy, czym zastąpić cukier, aby nie skazywać się na gorzką codzienność.

Na liście zamienników znajduje się miód naturalny, który wprawdzie zawiera cukry proste (fruktozę i glukozę), ale również składniki mineralne (wapń, żelazo, fosfor, magnez, jod, potas), witaminę C, K i witaminy z grupy B, garbniki, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne. Jednak należy pamiętać o jego rozsądnym dawkowaniu – miód jest wysokokaloryczny (średnio 330 kcal w 100 g).

Cukier z powodzeniem może zastąpić syrop klonowy, który nie tylko jest mniej kaloryczny, ale dostarcza mnóstwo cennych minerałów – wapń, mangan, fosfor, magnez, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, niacynę i biotynę. Warto sięgnąć po niskokaloryczny cukier brzozowy (ksylitol), który działa wzmacniająco na układ odpornościowy i pomaga opóźnić starzenie się organizmu.

Słodzić możemy również syropem z agawy, który dzięki inulinie sprzyja obniżeniu złego cholesterolu, poprawia pracę układu pokarmowego, m.in. zapobiega zaparciom. Jako dodatek do ciast świetnie sprawdzi się syrop daktylowy oraz melasa, którą można dodać też do kawy, herbaty czy deserów.

Doskonale w roli zamiennika cukru odnajdzie się niezwykle słodka stewia, produkowana z liści rośliny o tej samej nazwie, która działa moczopędnie, bakteriobójczo i wzmacniająco oraz suszone owoce – figi, morele, daktyle czy rodzynki.

http://adulttorrent.org

topobzor.info