Data publikacji:

Efekt jojo – jak go uniknąć?

Autor: Sylwia Stwora

Zakończenie diety to dopiero połowa sukcesu. Druga część to utrzymanie upragnionej wagi. Zwłaszcza przy restrykcyjnym odchudzaniu i szybkim spadku masy ciała, powrót do dawnych nawyków żywieniowych niemal gwarantuje to, że pojawi się efekt jojo. Oto kilka rad, jak można go uniknąć.

W momencie, gdy zaczynasz z marszu radykalnie ograniczać ilość jedzenia, organizm zaczyna się bronić i magazynuje energię na „gorsze czasy” w postaci tkanki tłuszczowej. Spowalnia się metabolizm. Kończysz dietę, ale organizm nadal działa w trybie awaryjnym. Jeśli wrócisz do starych nawyków żywieniowych to szybko zaprzepaścisz sukces w postaci spadku wagi, a dopadnie Cię właśnie efekt jojo.

Aby uniknąć efektu jojo, niezbędna jest zmiana sposobu odżywiania na stałe. Postaw na mniejsze posiłki, ale jedzone częściej – co 3-4 godziny. Mając do 5 kg nadwagi wystarczy, że ograniczysz produkty z dużą zawartością cukrów prostych, np. słodycze i białe pieczywo, potrawy smażone, fast foody czy słone przekąski.

Postaw na chudy nabiał i mięso, ryby, produkty pełnoziarniste oraz warzywa – są one bogate w błonnik, który sprawi, że dłużej będziesz czuła się najedzona. Pij 1,5 litra wody dziennie. Jeśli już decydujesz się na dietę, ważne jest abyś po jej zakończeniu nie rzucała się na jedzenie, ale stopniowo zwiększała dawkę dostarczanych kalorii – np. 100 kcal na tydzień. Borykasz się ze sporą nadwagą lub otyłością? Walka z nadwyżką kilogramów powinna odbywać się pod okiem lekarza.

Nieodzownym elementem umiejętnego tracenia na wadze oraz jej utrzymania, a co za tym idzie uniknięcia efektu jojo, jest aktywność fizyczna. Musisz zadbać o regularną dawkę ćwiczeń, co najmniej 2 razy w tygodniu po minimum 30 minut.

https://steroid.in.ua

https://pharmacy24.com.ua

Levitra 10 mg