Data publikacji:

Grzybica paznokci - objawy, rozpoznanie i leczenie

Autor: Natalia Ciszewska

Choroby paznokci u stóp to problem powszechny. Dotyczy nie tylko tych osób, które często chodzą na basen. Na grzybicę paznokci choruje ponad 20% ludzi w Polsce. Sprzyja temu wilgoć i chodzenie w zabudowanych, nieprzewiewnych butach. Grzybica paznokci nawet we wczesnej fazie rozwoju nie ustąpi sama. Sprawdź, jak rozpoznać i jak skutecznie wyleczyć grzybicę paznokci.

 

Przyczyny grzybicy paznokci u stóp

Za nieestetycznie wyglądające paznokcie u stóp odpowiedzialny jest jeden z trzech rodzajów grzybów:

 • grzyby dermatofitowe
 • grzyby drodżdżopodobne
 • grzyby pleśniowe
 • Głównym źródłem zakażeń w Polsce są baseny, sauny i łazienki hotelowe. Do infekcji grzybiczych dochodzi także przez noszenie używanego obuwia, skarpet lub cudzych przyborów do pielęgnacji stóp i paznokci. Grzybica stóp i paznokci to choroba wysoce zaraźliwa. Jeśli któryś z członków rodziny zachoruje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bliscy prędzej czy później się zarażą.

  Grzybica paznokci u stóp jest najczęściej spowodowana grzybicą stóp – chorobą, na którą cierpi około 41% Polaków. Nieleczona grzybica stóp bardzo łatwo przechodzi na paznokcie. Wystarczy, że obetniesz je zbyt krótko lub płytka paznokciowa zostanie uszkodzona w inny sposób - grzyby łatwo się pod nią dostaną.

  Grzybicy stóp i paznokci sprzyjają schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, zaburzenia krążenia i gospodarki hormonalnej, osłabienie układu odpornościowego. Długotrwała antybiotykoterapia i przyjmowanie sterydów także może sprzyjać infekcjom grzybiczym.

  Serum na grzybicę paznokci Mycosan - 29,98 zł

  Objawy grzybicy paznokci

 • biała, szara lub żółta barwa płytki paznokciowej
 • bruzdy na paznokciu
 • zmiana kształtu paznokcia
 • nadmierne łuszczenie się naskórka przy płytce paznokciowej oraz pod nią
 • rozwarstwianie się paznokcia
 • zwiększona łamliwość paznokcia
 • nieprzyjemny zapach płytki paznokciowej
 • Grzybica paznokci dotyczy przede wszystkim paznokci u stóp, chociaż może także rozwinąć się na paznokciach na dłoniach. Kontakt z brudnym podłożem, nadmierne pocenie się stóp i noszenie zabudowanego obuwia sprzyjają rozwojowi infekcji.

  Infekcja grzybicza dotyczy najczęściej pierwszego lub ostatniego paznokcia u stóp. Wynika to najprawdopodobniej ze ścisłego ich przylegania do obuwia, co może uszkadzać płytkę paznokciową i być bramą wejścia grzybów pod paznokieć.

  Grzybicy paznokci nie przykryjesz lakierem do paznokci. Infekcję we wczesnej fazie rozwoju możesz oszukać, ale z czasem płytka zacznie się łuszczyć, a malowanie paznokci stanie jest utrudnione przez pogłębiające się bruzdy. Grzybicę trzeba leczyć, dlatego nie czekaj – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i pozbądź się jej raz na zawsze.

  Grzybica paznokci - diagnostyka

  Podejrzewasz u siebie infekcję grzybiczą? Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który oceni czy na pewno są to zmiany grzybicze. Jeśli okaże się, że jest to problem kwalifikujący się do leczenia specjalistycznego – wypisze ci skierowanie do dermatologa.

  Możesz także udać się do dermatologa prywatnie, bez skierowania. Koszt konsultacji dermatologicznej to około 80-250 zł.

  Badaniem, które potwierdza lub wyklucza grzybicę jest badanie mykologiczne. Pozwala ono poznać gatunek grzyba, dzięki czemu specjalista może zastosować leczenie celowane. Koszt takiego badania to około 80-120 zł. Przed wykonaniem badania paznokcie nie mogą być pomalowane. Nie należy także stosować jakichkolwiek kremów lub maści na stopy przed pobraniem próbki do badania.

  Preparat na grzybicę paznokci Scholl - 43,77 zł

  Grzybica paznokci – leczenie

  Domowe sposoby na grzybicę paznokci nie działają. Leczenie wymaga konsultacji z farmaceutą lub lekarzem specjalistą, odpowiednio dobranych leków na podstawie badania mykologicznego i cierpliwości, ponieważ efektów nie zauważysz od razu.

  Czas leczenia grzybicy wynosi 4-6 tygodni, ale zdarza się, że walka z infekcją może się przedłużyć , np. w przypadku silnych zmian lub leczenia niecelowanego (bez wykonania badania mykologicznego).

  Leczenie grzybicy paznokci polega na stosowaniu preparatów miejscowych lub ogólnoustrojowych w formie tabletek. W przypadku silnej infekcji, konieczne może się okazać zastosowanie leczenia kombinowanego – miejscowego i ogólnego jednocześnie. Miejsca aplikacji preparatów miejscowych należy odpowiednio oczyszczać, w taki sposób, aby lek dotarł do najgłębszych warstw płytki paznokciowej. Zwiększa to efektywność działania środków leczniczych i skraca czas kuracji.

  W przypadku grzybic, które nie chcą poddać się leczeniu, konieczne może się okazać zastosowanie metody chirurgicznej, czyli usunięcie płytek zainfekowanych grzybami i zastosowanie leczenia miejscowego w miejscu płytki. Chirurgiczne leczenie grzybicy to ostateczność.

  Pamiętaj, że aby osiągnąć pożądany efekt, musisz wyrzucić stare buty, wyprać skarpetki i ręczniki w wysokiej temperaturze i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub ulotki leków.

  Sztyft do leczenia grzybicy paznokci Nailner - 16,10 zł

  Pielęgnacja stóp i paznokci – zapobieganie grzybicy

  Unikaj zabudowanych butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw, w których stopy pocą się intensywniej. Wybieraj skarpetki z bawełny.

  Wykonując manicure lub pedicure w domu, pamiętaj o odpowiednim czyszczeniu sprzętu, każdorazowo przed jego użyciem. Nie pożyczaj swojego sprzętu znajomym. Korzystając z usług kosmetyczki, zwracaj uwagę na higienę w salonie i używanie jednorazowych przyborów do pielęgnacji dłoni, stóp i paznokci. Pamiętaj, że manicure oraz pedicure akrylowy lub hybrydowy osłabiają płytkę paznokciową, przez co zwiększa się jej podatność na uszkodzenia, co może być przyczyną infekcji.

  Wykonuj peeling stóp raz lub dwa razy w tygodniu. Oczyszczaj skórę ze złuszczonego nabłonka za pomocą pumeksu lub tarek do pięt. Możesz także moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli morskiej.

  Osuszaj stopy po kąpieli specjalnie do tego przeznaczonym ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na osuszenie przestrzeni międzypalcowych, które są najczęstszym miejscem grzybicy stóp. Pierz ręczniki w wysokiej temperaturze raz w tygodniu.

  Korzystaj z klapek na basenie i w łazienkach hotelowych. Unikaj kontaktu stóp z podłożem w wilgotnych, często uczęszczanych przez ludzi miejscach.

  Предлагаем СП Ципионат купить по вашему желанию, недорого.
  www.medicaments-24.com

  искривление перегородки