Data publikacji:

Jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na zdrowie?

Autor: Natalia Ciszewska

Buty na wysokim obcasie stały się atrybutem kobiecości – wyszczuplają sylwetkę i sprawiają, że panowie oglądają się za tobą na ulicy. Niestety, konsekwencje noszenia szpilek mogą cię zaskoczyć. Czy trzeba cierpieć, aby być piękną? Sprawdź.

Wysokie obcasy – nosić czy nie nosić?

Buty na wysokim obcasie wysmuklają sylwetkę, podnoszą pośladki i wydłużają optycznie nogi.  Dodają kobiecości i pewności siebie. Niestety, mogą też wyrządzić ci krzywdę - być przyczyną bólu i problemów zdrowotnych związanych nie tylko z samymi stopami.

Jakie mogą być konsekwencje noszenia butów na wysokim obcasie?

 • Skręcenie kostki

  Niestabilne szpilki lub niestabilne podłoże mogą być przyczyną utraty równowagi. O skręcenie kostki na szpilkach nie jest trudno. Wystarczy jeden krok za daleko i... Może się okazać, że czeka Cię wizyta u ortopedy.

 • Złamania

  Chodzenie w szpilkach sprzyja upadkom, które mogą zakończyć się nogą w gipsie. Kości, które ulegają złamaniom podczas takich upadków to kości udowe, piszczelowe i kości śródstopia.

 • Żylaki

  Skłonność do ich występowania jest dziedziczna. Powstają na skutek spowolnionego przepływu krwi przez żyły. Buty na wysokim obcasie deformują stopę, przez co przepływ krwi jest zaburzony. Ich noszenie sprzyja więc rozwojowi żylaków. Zanim na łydkach powstaną ciemnoczerwone pajączki, nogi stają się bolesne i obrzękłe. To ostatni dzwonek, by zmienić buty na takie, które pozwalają przyjąć stopom naturalną, fizjologiczną postawę.

  TROMBOFIT - maść na obrzęki i żylaki- 15,48 zł

 • Uszkodzenie ścięgna Achillesa

  Częste noszenie wysokiego obuwia może być przyczyną zgrubienia ścięgien Achillesa, przez co staną się nienaturalnie sztywne. Skutkiem tego jest przykurcz i dyskomfort, odczuwalny już nawet podczas stania.

 • Haluksy

  Koślawe palce to schorzenie przekazywane genetycznie, ale nienaturalna postawa stóp sprzyja rozwojowi haluksów. Nosząc buty z wąskimi czubkami, palce zostają silnie ściśnięte, przez co rozwijają się deformacje. Haluksy leczy się za pomocą specjalnych klinów międzypalcowych lub chirurgicznie.

 • Nagniotki

  Powstają na skutek długotrwałego ucisku butów na palce. Nagniot to odcisk z czopem rogowym pośrodku. Może być bolesny. Jego usunięcie nie zawsze jest proste. Przede wszystkim powinnaś zmienić obuwie na wygodne, nie uciskające w żadnym miejscu palców. Jeśli domowe sposoby na nagniotki i leki z apteki nie pomogą, konieczna może się okazać wizyta u podologa lub kosmetyczki.

 • Ból pięt

  Przyczyną jest skracanie się mięśni łydek na skutek noszenia wysokich obcasów. Zmiana obuwia nie zawsze daje rezultaty od razu. Jeśli ból jest przewlekły, powinnaś to skonsultować z ortopedą. Skierowanie do specjalisty otrzymasz od lekarza rodzinnego. Możesz też wybrać się na konsultację ortopedyczną prywatnie. Koszt wizyty to około 100-180 zł.

 • Ból kręgosłupa

  Regularne, wielogodzinne chodzenie na szpilkach może odbić się nie tylko na zdrowiu twoich stóp. Nienaturalna postawa stopy w butach na wysokim obcasie, wymusza przeniesienie ciężaru ciała na palce. Przez to nie tylko stopa przyjmuje niefizjologiczną postawę, ale także kręgosłup.

  Wkładki do butów na wysokim obcasie – czy pomagają?

  Jednym ze sposobów wsparcia obciążonych stóp w szpilkach, są specjalne wkładki. Dzięki nim, nacisk wywierany na śródstopie zmniejsza się. Stopa jest dobrze podparta a palce nie przemieszczają się w kierunku czubków. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko powstania odcisków.

  Wkładki zwiększają komfort chodzenia w szpilkach, ale nawet te najlepsze nie pomogą, jeśli będziesz chodziła w szpilkach codziennie.

  Czy to oznacza, że nigdy nie możesz nosić szpilek?

  Oczywiście, że możesz nosić szpilki. Rób to po prostu z umiarem - zakładaj je tylko na specjalne okazje. Do pracy w biurze czy na spotkanie z przyjaciółkami, powinnaś wybrać niższe obuwie, a szpilki zostawić np. na chrzciny czy wesele.

  Zdrowy obcas – czy taki istnieje?

  Optymalna wysokość obcasa to 2,5-4 cm. Pamiętaj, że obcas obcasowi nierówny i noszenie obuwia z niskim obcasem nie zawsze jest zdrowsze od noszenia szpilek. Noś przede wszystkim te buty, w których czujesz się stabilnie i nie tracisz równowagi.

  Płaskie buty – wcale nie takie zdrowe?

  Płaskie obuwie wcale nie jest zdrowsze od szpilek. Z pozoru wygodne, buty na płaskiej podeszwie (japonki czy balerinki), mogą być przyczyną: odcisków, bólu śródstopia i artretyzmu.

  Podolog – specjalista od chorób stóp

  Podolog zajmuje się samodzielnym rozpoznawaniem i leczeniem zmian patologicznych w obrębie nóg i ich przyczyny. Warto zaznaczyć, że podolog to nie lekarz. Aby zostać specjalistą od schorzeń stóp, należy uzyskać dyplom uczelni wyższej o specjalizacji podolog lub ukończyć specjalistyczne kursy.

  Schorzenia, z którymi warto się udać do podologa:

 • odciski, modzele, nagniotki
 • zmiany kształtu lub struktury paznokcia
 • wrastający paznokieć
 • grzybica paznokci
 • stopa cukrzycowa
 • Podolog – ile kosztuje wizyta?

  Konsultacja podologiczna to koszt około 100-150 zł. Zabiegi wykonywane przez specjalistów mają zróżnicowaną cenę – np. rekonstrukcja paznokcia to koszt około 100 zł a laserowe usunięcie modzela kosztuje około 250 zł.

  В интеренете нашел классный блог с информацией про www.buysteroids.in.ua.
  препараты усиливающие потенцию

  Узнайте про популярный интернет-сайт , он рассказывает про как избавиться от алкоголизма.