Data publikacji:

Jak korzystać z sauny?

Autor: Paulina

Jeden seans w saunie wystarczy, żeby odzyskać energię. Zabieg pomaga oczyścić organizm i przywrócić naturalną równowagę procesom fizjologicznym. Przede wszystkim pozwala nam się zrelaksować. Zanim jednak zasiądziesz na drewnianej ławie, sprawdź, jak korzystać z sauny. Prezentujemy przebieg rytuału i obowiązujące podczas niego zasady dobrego smaku.

Sauna zdobywa coraz więcej fanów. Lokalne siłownie, baseny i centra spa, które swoim klientom udostępniają komorę grzewczą, przeżywają prawdziwe oblężenie. W związku z tym pojawia się pytanie, jak korzystać z sauny. Rzeczywistość weryfikuje: niestety wiele osób nie zna kolejności przeprowadzanych w trakcie rytuału czynności. Błędnie wykonany zabieg nie przyniesie pożądanych efektów, a nawet może zaszkodzić. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was krótki poradnik prezentujący zasady obowiązujące w saunie.

KROK 1. Co zabrać do sauny?

Idąc na zabieg, należy zabrać ze sobą:

 • klapki
 • 3 ręczniki kąpielowe
 • kosmetyki do kąpieli i inne akcesoria kąpielowe.
 • KROK 2. W co się ubrać do sauny?

  To bardzo częsty dylemat. Wynika on przede wszystkim z kulturowego postrzegania naszej nagości. Założyć strój kąpielowy czy wejść nago? Często sporo osób rezygnuje z zabiegów, zgorszona widokiem obcych osób bez jakiejkolwiek odzieży czy chociażby ręcznika. Tymczasem prawidłowo przeprowadzony rytuał powinien odbywać się właśnie nago. W przeciwnym razie ciało nie przyjmuje generowanego w komorze ciepła.

  Jeśli czujemy się bardzo skrępowani, to możemy okryć się ręcznikiem (nie polecamy go w przypadku sauny parowej, gdyż bardzo szybko wchłonie wilgoć z powietrza). Zrezygnujcie ze stroju kąpielowego, tym bardziej, gdy jest mokry! Podnosząca się temperatura podgrzewa również wodę, którą wchłonęła tkanina, przez co może dojść do poparzenia skóry.

  Przed wejściem do komory nie zapomnijcie również ściągnąć biżuterii, zegarków i innych metalowych elementów.

  KROK 3. Kiedy wykonać zabieg?

  Z sauny można korzystać przez cały dzień, jednak najwygodniej przeprowadzić rytuał wieczorem. Warunki panujące w komorze są dość męczące dla ciała. Zanim odczujemy poprawę kondycji, możemy być ociężali.

  WAŻNE: z sauny nie należy korzystać, gdy czujemy się osłabieni, mamy obniżoną odporność lub chorujemy. W przypadku osób cierpiących na wady układu sercowo-naczyniowego itp. przed zabiegiem zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem. Co ciekawe, fizjoterapeuci odradzają wizytę w komorze grzewczej zaraz po posiłku. Proces trawienia może zaburzyć mechanizmy termoregulacyjne ciała.

  KROK 4. Kąpiel higieniczna

  Do sauny należy wejść dopiero po uprzednim obmyciu ciała. Wytrzyj skórę do sucha - będziesz mocniej się pocić. Nie zapomnij zdezynfekować stóp! Jeśli masz tzw. zimne dłonie lub stopy, to przed wejściem do komory rozgrzej je - unikniesz szoku termicznego.

  KROK 5.  Wejście do sauny

  Do komory wchodzimy bez butów. Przed wejściem zazwyczaj znajdziesz wąż lub pojemnik z wodą. Służą one do opłukania miejsca z resztek brudu i potu. Czynność tę należy wykonać dwa razy: przed i po zabiegu. Dopilnowanie tego to nie tylko kwestia higieny, ale także naszej kultury osobistej.

  Pamiętaj także o zastosowaniu zasad savoir-vivre'u. Jako osoba dołączająca do grupy powinnaś przywitać obecnych prostym "Dzień dobry!".

  Ręcznik: w sanie parowej jest zbędny. W saunie suchej (fińskiej i na podczerwień) na zajmowane miejsce połóż ręcznik, który wchłonie spływający z ciebie pot. Materiał powinien znaleźć się pod całą powierzchnią ciała, również pod stopami!

  KROK 6. Nagrzanie i schładzanie

  Rytuał składa się z dwóch głównych etapów: nagrzania i następującego po nim schładzania. W przypadku sauny parowej nagrzanie z reguły odbywa się ciągiem (może trwać do 60 minut). Po nim następuje schładzanie, czyli obniżenie temperatury ciała poprzez obmycie go zimną wodą. Proces ten powinien przebiegać powoli. Schładzanie zaczynamy od stóp i stopniowo przechodzimy coraz wyżej ku głowie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg trwa ok. 10 minut.

  W saunie suchej procedura wygląda trochę inaczej. Nagrzanie i schładzanie powtarzane jest w 2-3 krótkich cyklach, w których etap pierwszy trwa maksymalnie 15 minut. Do schładzania stosuje się dwie metody: mokrą (zimna woda) lub suchą (zimne powietrze). Najważniejsze są dwa pierwsze cykle. Decyzję o wykonaniu trzeciej sesji powinniśmy podjąć rozważnie - wszystko zależy od naszych sił i samopoczucia.

  Osobom początkującym polecamy wykonywanie zabiegów w krótkich cyklach. Dzięki temu organizm szybciej dostosuje się do ekstremalnych warunków. Pamiętajcie także, żeby nie podnosić się gwałtownie. Nagłe poderwanie ciała do pozycji wyprostowanej może prowadzić do chwilowego zamroczenia, a nawet omdlenia.

  WAŻNE: jeśli w trakcie zabiegu poczujesz się słabo, zaczniesz miewać zawroty głowy, duszności, mdłości i inne niepokojące objawy, to od razu przerwij zabieg. Poproś obsługę o pomoc: lepiej nie zostawaj sama.

  KROK 7. Wyjście z sauny: prysznic i odpoczynek

  Na koniec, już po schładzaniu, możemy wziąć prysznic. Nie powinniśmy używać wtedy żadnych detergentów. Następnie osuszamy skórę i  udajemy się na odpoczynek. W tym czasie przywracamy organizmowi naturalną równowagę. Uzupełniamy płyny i sole mineralne utracone podczas rytuału: pij wodę mineralną i jedz owoce (w umiarkowanych ilościach). Seans zwykle trwa około pół godziny.

  Gdy nasze ciało odzyska właściwą temperaturę, możemy przebrać się w normalne ubrania i opuścić strefę spa.

  подробнее biceps-ua.com

  https://pharmacy24.com.ua

  www.buysteroids.in.ua/inekczionnyie-anabolicheskie-steroidyi/testosteron/sp-propionate.html