Data publikacji:

Jak skutecznie uprawiać Nordic Walking?

Autor: Sylwia Stwora

Forma marszu rodem z Finlandii zyskuje coraz większe rzesze zwolenników, którzy chcą w ten sposób pozbyć się nadwagi, poprawić wygląd sylwetki, zachować witalność i zdrowie. Aby uprawianie Nordic Walking przyniosło pozytywne skutki dla naszego organizmu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Nim wyjdziemy na trasę i zaczniemy dynamicznie maszerować, niezbędna będzie wizyta w sklepie sportowym w celu zakupienia specjalistycznych kijków, będących podstawowym sprzętem do uprawiania Nordic Walking. Są one wzorowane na modelach do jazdy na nartach i trekkingu, a ich konstrukcja została wzbogacona o wyprofilowaną rączkę, uchwyty oraz wędzidełka, dzięki czemu w trakcie chodzenia odciążony zostaje kręgosłup oraz stawy. Kijki należy dopasować do wzrostu, tak aby ustawione w pionie umożliwiały zgięcie ręki w łokciu pod kątem prostym. Jeśli zamierzamy uprawiać Nordic Walking w zróżnicowanym terenie, takim jak asfalt, piach czy leśna ścieżka, warto kupić sprzęt z wymiennymi końcówkami.

Kolejną inwestycją są wygodne buty z miękką, ale stabilną podeszwą oraz z nieprzemakalnego, oddychającego materiału. Odpowiednie obuwie zmniejszy ryzyko bólów mięśni, odbicia stopy czy kontuzji.

Istotna jest technika, od której prawidłowości zależy efektywność treningu Nordic Walking. Fiński sposób chodzenia stanowi połączenie tradycyjnego marszu z jazdą na nartach biegowych, a konkretnie zaczerpniętym z niej sposobem odpychania się od podłoża. Na początku zajęć kijki powinny luźno zwisać w wyprostowanych rękach, trzymanych blisko tułowia. W momencie gdy odnajdziemy właściwy rytm marszu, należy włączyć sprzęt i wykonywać naprzemienny ruch, czyli jeśli lewa ręka jest z przodu, to prawa noga się odpycha, i odwrotnie. Kijki powinny być wbijane z tyłu za linią stopy, a ręka w fazie końcowej wyprostowana. W momencie odpychania się należy rozluźnić uścisk. Ważne jest, aby trzymać głowę prosto i nie garbić się. Ręce mają luźno pracować.

https://steroid.in.ua

kover-samolet.com.ua/kovrolin/kovrolin-s-vysokim-vorsom/