Data publikacji:

Kwas foliowy – jakie ma właściwości?

Autor: Sylwia Stwora

Jedną z podstawowych właściwości kwasu foliowego jest wspomaganie prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu, stąd też niezbędna jest jego odpowiednia podaż w codziennej diecie. Najlepiej dostarczać go w naturalnej postaci, czyli zjadając pomidory, brokuły czy wątróbkę.

Kwas foliowy, czyli witamina B9, pozytywnie wpływa na pracę jelit, żołądka oraz wątroby, a także sprzyja produkcji krwinek czerwonych (erytrocytów), co ma bardzo duże znaczenie w przypadku osób zmagających się z anemią. Bierze także udział w produkcji serotoniny, co przekłada się na jego kojące i uspokajające właściwości oraz noradrenaliny, odpowiedzialnej za pozytywną energię i dobry nastrój.

Gdy dopada nas zmęczenie czy popadamy w stany depresyjne prawdopodobnie w naszym organizmie jest właśnie za mało tej witaminy. Kwas foliowy wspomaga też metabolizm i syntezę aminokwasów m.in. puryn. Ponadto łykając witaminę B9 obniżamy ryzyko miażdżycy, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów, zwłaszcza raka macicy. W życiu każdej kobiety kwas foliowy odgrywa niebagatelną rolę w dwóch okresach – w czasie ciąży i menopauzy.

Zapewnienie organizmowi odpowiedniej, dziennej dawki witaminy B9 (0,4 mg/ dzień, a przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych 0,6-0,8 mg/dzień) od pierwszych chwil okresu oczekiwania na narodziny dziecka jest istotne ze względu na to, że wpływa ona na prawidłowy wzrost i rozwój małego organizmu, m.in. wykształcenie się mózgu, rdzenia kręgowego i układu nerwowego.

Niedobór kwasu foliowego znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia u malca różnego typu wad. Warto też uzupełnić codzienną dietę o witaminę z grupy B już w trakcie planowania ciąży czy w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest bardzo duże. Zwykle o tym, że zostaniemy mamą dowiadujemy się w 4-6 tygodniu ciąży, a w tym czasie zalążki układu nerwowego u dziecka zdążą się już wykształcić.

Najcenniejszym źródłem kwasu foliowego są warzywa i owoce, w tym brokuły, szpinak, brukselka, kapusta, natka pietruszki, pomidory i warzywa strączkowe, a także owoce cytrusowe i leśne. Dużo jest go także w wątróbce, żółtkach jaj i drożdżach.

http://cialis-viagra.com.ua

pharmacy24.com.ua/vimax/