Data publikacji:

Leczenie kanałowe zębów - na czym polega i jak się do niego przygotować

Ból zęba nie daje ci normalnie funkcjonować? Nie czekaj, udaj się jak najszybciej do stomatologa. Nieleczona próchnica może doprowadzić do zapalenia miazgi, co powoduje ból. Leczenie kanałowe zaczyna się i kończy zazwyczaj tylko na jednej wizycie. Nie masz się czego bać. Sprawdź, na czym polega i ile kosztuje leczenie kanałowe zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Aby zrozumieć, po co stomatolodzy stosują leczenie kanałowe, trzeba poznać anatomię zęba. Spokojnie, nie ma w tym nic trudnego. Każdy ząb składa się z:
  • szkliwa,
  • zębiny,
  • miazgi.
Szkliwo to warstwa zewnętrzna zęba. Jest to pierwsza linia obrony przed bakteriami. Jeśli szkliwo jest nienaruszone, to bakteriom o wiele trudniej jest dostać się pod jego powierzchnię. Najczęściej jednak warstwa szkliwa nie jest jednolita. W miejscach, w których występują ubytki, bakterie mogą wnikać głębiej, atakując zębinę. Rozwija się wtedy próchnica, czyli choroba bakteryjna zębów. Nieleczona, może wnikać w kolejne warstwy zęba – miazgę. To boli. Wokół zęba pojawiają się zaczerwienienie i obrzęk.
Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, polega na usunięciu miazgi (wraz z bakteriami) z kanału lub kanałów zęba, ich dezynfekcji oraz wypełnieniu ich specjalnymi preparatami. Na sam koniec stomatolog szczelnie zamyka wypełnione kanały. To pozwala na opanowanie zakażenia bakteryjnego.

Leczenie kanałowe – wskazania:

  • zapalenie miazgi,
  • martwica miazgi,
  • zmiany okołowierzchołkowe.
Próchnica, czyli zakażenie bakteryjne atakuje zębinę. Z czasem bakterii jest coraz więcej, zajmują coraz głębsze warstwy zębów. Docierają do miazgi, która jest silnie unerwiona. Powstaje stan zapalny. To wtedy ząb boli najmocniej. Ból może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Nasila się podczas spożywania słodyczy, gorących lub zimnych potraw oraz przy pochylaniu się. W takich sytuacjach leczenie kanałowe może okazać się jedyną szansą na uratowanie zęba.
Jeśli na tym etapie sięgniesz po środki przeciwbólowe, nie lecząc przyczyny bólu, zapalenie miazgi może rozwinąć się w martwicę miazgi. Zakażenie bakteryjne zacznie wnikać coraz głębiej. Może sięgnąć poza wierzchołek zęba, obejmując tkanki miękkie, ale nie tylko. Bakterie mogą przenieść się na okostną, co boli jeszcze bardziej niż w przypadku zapalenia miazgi.

Czy leczenie kanałowe boli?

Samo leczenie kanałowe nie powinno boleć, bo jest w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że znieczulenie obejmuje chory ząb i część twarzy, którą unerwia ten sam nerw. Znieczulenie podaje się w formie zastrzyku, w okolicę konkretnego nerwu, którego stomatolog chce znieczulić. 
Środek znieczulający przestaje działać dopiero po kilku godzinach. Pamiętaj, by do tego czasu nic nie jeść. Możesz łatwo pogryźć sobie wewnętrzną stronę policzków, usta lub język, kiedy nie będziesz ich czuć. Wszystkie rany w jamie ustnej wolniej się goją przez stale wilgotne środowisko.

Jak się przygotować do leczenia kanałowego zęba?

Pamiętaj, by coś zjeść przed wizytą u stomatologa. Leczenie kanałowe może trwać 2-3 godziny. Nie zapomnij dokładnie wyszczotkować zębów. Oprócz tego nie musisz specjalnie się przygotowywać do leczenia. 

Leczenie kanałowe – ile kosztuje?

Wszystko zależy od liczby leczonych kanałów. Zęby takie, jak: jedynki, dwójki, trójki oraz dolne czwórki i piątki mają po jednym kanale. Ich leczenie będzie tańsze niż leczenie innych zębów. Górne czwórki i piątki mają po dwa kanały. Reszta zębów ma po trzy, czasem nawet cztery kanały. Oznacza to, że leczenie siódemek będzie droższe od leczenia siekaczy i kłów.
Koszt leczenia kanałowego zęba jednokanałowego waha się w granicach 300-500 zł, dwukanałowego – do 650 zł, a trzy- lub czterokanałowego może cię kosztować 700-900 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt zdjęcia RTG zęba (około 30-50 zł) oraz ewentualne powtórzenie leczenia – jeśli nie przyniosło zamierzonych efektów – za które też trzeba dodatkowo zapłacić 120-200 zł.

Leczenie kanałowe w ramach NFZ

Bezpłatne leczenie kanałowe zębów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje leczenie tylko przednich zębów – jedynek, dwójek i trójek. Za leczenie kanałowe wszystkich innych zębów trzeba zapłacić.

Leczenie kanałowe – możliwe powikłania

Najczęstszym powikłaniem po zakończonym leczeniu kanałowym, z którym pacjenci zgłąszają się do gabinetów stomatologicznych, jest ból. Ból towarzyszy reakcji zapalnej, która rozwinęła się w miazdze. Po zakończeniu leczenia kanałowego tkanki potrzebują czasu, by wyciszyć zapalenie. Ból powinien ustąpić po około dwóch tygodniach. Do tego czasu możesz go łagodzić, np. stosując niestydowe leki przeciwzapalne.

Jeśli ból trwa dłużej, koniecznie udaj się do stomatologa. Zdarza się, że leczenie kanałowe trzeba powtórzyć. Przyczyną jest nieusunięcie miazgi w całości lub niedostateczne płukanie miazgi za pomocą środków bakteriobójczych. Oznacza to, że w takim środkowisku zakażenie bakteryjne dalej się rozwija.

Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji

Planując ciążę lub będąc już w ciąży, powinnaś udać się do dentysty na przegląd zębów. Próchnica zębów, czyli bakteryjna choroba zębów, może zagrażać prawidłowemu rozwojowi płodu, dlatego trzeba się z nią uporać jak najszybciej. 
Leczenie kanałowe można przeprowadzać u kobiet w niepowikłanej ciąży i u kobiet karmiących piersią. Pamiętaj, by poinformować stomatologa, że jesteś w ciąży lub w trakcie laktacji. Jedyną różnicą w leczeniu może być zastosowanie innego środka znieczulającego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Leczenie kanałowe wszystkich zębów u kobiet w ciąży i będących w połogu, czyli u takich, które urodziły w ciągu 42 dni, jest za darmo, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumentem, który uprawnia do bezpłatnego leczenia kanałowego, jest karta przebiegu ciąży lub akt urodzenia dziecka.

Autorka: Natalia Ciszewska 
cialis-viagra.com.ua

http://pharmacy24.com.ua