Data publikacji:

Lepsza przemiana materii - co może pomóc?

Autor: Marcin Szewczyk

Z zazdrością patrzymy na osoby, które jedzą wszystko, na co mają ochotę i pozostają szczupli. „Mam dobrą przemianę materii” – często tłumaczą. Na szczęście dobra przemiana materii to nie tylko kwestia genów. My również możemy ją trochę podkręcić!

Przemiana materii (metabolizm) to przetwarzanie składników odżywczych na energię w stanie spoczynku. Od tego tempa zależy, czy nawet mało jedząc tyjemy czy nie. Jak go przyśpieszyć?

Ruszaj się

Jazda na rowerze, bieganie, pływanie, a nawet półgodzinny spokojny spacer – każda forma ruchu wpływa pozytywnie na szybszą przemianę materii. Znakomite efekty daje również joga i pilates.

Nie na darmo nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Śniadanie rozkręca na nowo metabolizm i sprawia, że przez cały dzień utrzymuje się jego wysoki poziom. Nasz pierwszy posiłek powinniśmy jeść ok. pół godziny po wstaniu z łóżka.  Zdecydowanie odradzamy omijanie tego posiłku – nasz organizm zwolni wydatkowanie energii, zaczyna ją oszczędzać, odkładając w postaci tłuszczu. Kolejne posiłki w ciągu dnia powinniśmy jeść co 3-4 godziny.

Więcej białka, mniej węglowodanów

Zwiększona ilość białka w organizmie (przy zmniejszonym spożywaniu węglowodanów) przyspiesza przemianę materii. W naszej diecie nie powinno więc zabraknąć nabiału i chudego mięsa. Dieta białkowa ma jednak sporo wad, nie powinna więc być stosowana przez dłużej niż miesiąc.

Przyprawy

Niektóre przyprawy również przyspieszają przemianę materii. W przyrządzanych przez nas potrawach nie powinno zabraknąć szczególnie imbiru, cynamonu, bazylii, oregano, estragonu.

Błonnik

Błonnik to nazwa grupy związków nie rozkładanych przez enzymy trawienne.  Trafia do jelita grubego i pobudza jego pracę. Znajdziemy go w gruboziarnistych kaszach, razowym pieczywie, warzywach, owocach i otrębach. .

https://farm-pump-ua.com/

そこ kokun.net

ivf-lab.com