Data publikacji:

Miesiąc z niskim indeksem glikemicznym!

Autor: Marta Nikodem

Dieta z niskim indeksem glikemicznym to sposób odżywiania pomagający zrzucić zbędne kilogramy, utrzymać szczupłą sylwetkę oraz zapobiec chorobom. Przestrzeganie zasad tej diety pozwala na zahamowanie apetytu i napadów głodu. Zaczynamy miesiąc z niskim IG!

Dziś zaczęłam swoją przygodę z dietą glikemiczną. Jej efektom będę się przyglądać przez cały sierpień i informować Was o nich w postach. Postaram się również napisać więcej o istotnych sprawach zwianych z tym indeksem.

Stwierdziłam, że warto na początek będzie wybrać catering dietetyczny. Posiłki zawierają odpowiednią liczbę kalorii oraz odpowiednio niski indeks. Jest to też okazja do zainspirowania się przepisami. Zestaw pięciu pudełek (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, dietetyczna kolacja) otrzymałam dzisiaj rano o dogadanej wcześniej godzinie. Jest możliwość zamówienia 3 lub 4 posiłków, natomiast na co dzień jem 5 posiłków i wiem, że to się sprawdza.

Śniadanie: malinowy krem z owocami (Był naprawdę przepyszny! Ja chcę takie śniadania codziennie!)

Co to jest indeks glikemiczny?

Mówiąc najprościej, indeks glikemiczny (IG) jest to wskaźnik, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po 2 godzinach od zjedzenia produktu. Im niższy jest ten wskaźnik tym dla nas lepiej, ponieważ czujemy sytość przez dłuższy czas oraz zapobiegamy skokom cukru we krwi.

Więcej o indeksie glikemicznym przeczytasz [TUTAJ]

Moje posiłki zawierają produkty o niskim (poniżej 55) indeksie glikemicznym. Produktów z  średnim (55 – 70) oraz wysokim indeksem (powyżej 70), nie będę w tym miesiącu jeść wcale.

II śniadanie: krem z buraka z białą fasolką i fetą (Był ok, miał bardzo wyrazisty smak.)

Dlaczego akurat dieta glikemiczna?

O diecie glikemicznej dowiedziałam się od koleżanki, której lekarz zalecił dietę z niskim indeksem glikemicznym. Okres eksperymentów z dietami zakończyłam w liceum, ale zdecydowałam się na wypróbowanie tej diety tylko dlatego, że jest inna niż wszystkie. Dieta ta polega na spożywaniu niskoprzetworzonej żywności, przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia oraz na wybieraniu produktów z niskim IG. Tych dwóch pierwszych już przestrzegam, teraz czas na przyjrzenie się IG.

Obiad: spaghetti pełnoziarniste bolognese z natką pietruszki (Czy ja jestem na diecie? Pycha!!!)

Indeks glikemiczny zależy mn. od:

- ilości oraz rodzaju węglowodanów zawartych w produkcie,

- metody obróbki, czyli rozgotowane produkty będą miały ten indeks wyższy,                                                             -  stopnia rozdrobnienia produktu np puree ziemniaczane będzie miało wyższe IG niż ziemniaki pokrojone w kostkę     i dopiero wtedy ugotowane

- w przypadku owoców – zależy od stopnia dojrzałości,

- zawartość białka oraz tłuszczu obniża IG

Podwieczorek: sałatka owocowa z orzechami (Ponieważ zapomniałam zrobić zdjęcie przed konsumpcją, zrobiłam je w trakcie :D)

Ogólne zasady diety:

- spożywaj 3 główne posiłki oraz 2 mniejsze,

- pierwszy posiłek zjedz do godziny po przebudzeniu a ostatni 2 - 3 godziny przed pójściem spać,

- jadłospis powinien się opierać przede wszystkim na produktach o niskim indeksie (poniżej 55), produkt o średnim indeksie (55 – 70) można użyć jedynie jako dodatek do przygotowania 1 – 2 posiłków,

- nawadniaj swój organizm, wybieraj wodę mineralną niegazowaną oraz niesłodzone herbatki ziołowe,

- zrezygnuj z używek,

- ogranicz spożycie soli

Kolacja: sałatka z czarną soczewicą, pomidorkami koktajlowymi, rzodkiewką, groszkiem, mozzarellą, jajem na twardo oraz cebulką (Smaczna, lekka i sycąca!)

Podsumowanie:

Dieta z niskim indeksem glikemicznym jest bezpieczna dla zdrowia i pozwala na rozsądne odchudzanie. Pozwala uniknąć wahań poziomu glukozy we krwi. Niskie IG zapewnia uczucie sytości i prowadzi do zrzucania zbędnych kilogramów. Jednak jak w każdej diecie potrzebne jest zdrowe podejście oraz obserwowanie własnego ciała.

Ktoś z Was może już stosuje dietę glikemiczną? Pochwalcie się efektami :)

Warto poczytać także o diecie niskowęglowodanowej i dowiedzieć się, jak ją podkręcić.

biceps-ua.com

https://buysteroids.in.ua

www.buysteroids.in.ua