Data publikacji:

MIT: nie możesz ćwiczyć z osteoporozą

Autor: Kasia

Osteoporoza to przewlekła choroba, która może prowadzić do licznych złamań kości. Warto jednak wiedzieć, że aktywność fizyczna może zapobiec lub znacząco zahamować jej rozwój. Sprawdźmy zatem, jakie ćwiczenia wzmacniają kości.

Powszechnie panującym mitem jest stwierdzenie, że osoby zagrożone lub dotknięte osteoporozą nie mogą uprawiać sportu. Badania wykazują, że jest dokładnie odwrotnie – odpowiedni wysiłek fizyczny wzmacnia kości, zwiększa ich masę i przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Dzięki temu dłużej jesteśmy sprawni, unikamy urazów i powstrzymujemy ucieczkę wapnia z układu kostnego.

Najlepszą bronią na osteoporozę są ćwiczenia wzmacniające kości. Fot.

Przyczyny choroby

Osteoporoza to choroba atakująca układ kostny, przyczyniająca się do osłabienia jego struktury oraz większej podatności na urazy – np. złamania. Do jej rozwoju w dużym stopniu przyczynia się nieprawidłowa – uboga w białko i wapń dieta, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków, niedobór hormonów (estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn), a także uwarunkowania genetyczne. Choroba ta dotyka w większym stopniu kobiety, które pierwsze symptomy mogą zauważyć już po 50 roku życia.

Ćwiczenia zapobiegające chorobie

Aktywność fizyczna w młodym wieku znacząco redukuje ryzyko zachorowania na osteoporozę. Jeśli chcemy odsunąć od siebie widmo choroby, zacznijmy uprawiać sport wymagający dużego wysiłku cardio – bieganie, siatkówka, tenis, taniec – to aktywności, które wzmacniają mięśnie oraz dociążają kości. Badania wskazują, że im mniejsze obciążenie układu kostnego – tym większe ryzyko zachorowania. Warto więc już w młodym wieku zadbać o kości, które potrzebują optymalnej dawki wysiłku.

Zahamuj rozwój osteoporozy

Odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń mogą również zahamować rozwój osteoporozy, dlatego osoby po 50. roku życia powinny się nimi zainteresować. Można wykonywać je w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Spróbuj już teraz - usiądź na krześle ze stopami spoczywającymi na podłodze i staraj się naprzemiennie prostować podudzia. W pozycji siedzącej możesz również wykonywać powolne skręty tułowia z rękami splecionymi za głową. Warto także położyć się na twardym podłożu (na plecach) z nogami zgiętymi w kolanach i wypychać miednicę do góry – to ćwiczenie wzmacnia najbardziej newralgiczne miejsca narażone na złamania.

Pamiętaj o profesjonalnym obuwiu do ćwiczeń. Szeroki wybór butów sportowych znajdziesz TUTAJ.

https://buysteroids.in.ua

steroid-pharm.com

www.steroid-pharm.com/trenbolone-acetate.html