Data publikacji:

Odciski na stopach – zwalcz je domowymi sposobami

Autor: Joanna Stanuch

Dokuczają, bolą i koszmarnie wyglądają. Odciski na stopach spędzają nam sen z oczu latem, kiedy najczęściej jesteśmy skłonieni do zakładania odkrytego obuwia. Co zrobić, aby móc odsłaniać stopy bez najmniejszego skrępowania? Usuwanie odcisków możemy przeprowadzić domowymi metodami.

Jak powstają odciski na stopach?

Odciski, zgrubienia, nagniotki – jakkolwiek je nazwiemy – powstają jako mechanizm obronny skóry przed nadmiernymi otarciami lub uciskiem. To problem wynikający nie tylko ze zbyt ciasnego, niedopasowanego obuwia, ale także częsta przypadłość sportowców – zwłaszcza biegaczy. Mogą występować zarówno na palcach, piętach czy bokach stóp. Im dłużej trwa mechaniczny uraz, tym odcisk narasta większy i trudniej będzie się go pozbyć.

Profilaktyka odcisków na stopach to podstawa

Zanim zainteresujemy się usuwaniem odcisków, zapamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wybierajmy zawsze dobrze dopasowane obuwie – nie może być za małe lub zbyt napierać na jakąkolwiek część stopy (i nie tłumaczmy sobie, że buty się „rozchodzą”). Zwracajmy uwagę także na to, aby zapewniać stopom relaks i odpowiednią pielęgnację zwłaszcza, gdy na co dzień zmuszamy je do dużego wysiłku. Raz na kilka dni zapewniajmy im odprężającą kąpiel w ciepłej wodzie (np. z dodatkiem kremy do stóp.

Więcej

Usuwanie odcisków domowymi sposobami

Aby usunąć odcisk nie musimy od razu pędzić do dermatologa.

 • Pierwszy sposób na pozbycie się odcisku na stopie to okład z czosnku. Cienki plasterek przyłóżmy do kłopotliwego miejsca, a następnie zabezpieczmy (np. plastrem). Tak przygotowany opatrunek wymieniaj 2 razy dziennie do momentu, aż zauważysz poprawę.

 • Uwaga: pamiętaj, że stosując ten sposób na odcisku nie może występować otwarta rana czy choćby drobne otarcie. Inaczej – będzie bolało!

 • Sok z cytryny – niezawodny sposób na zmiękczanie stwardniałego naskórka. Na noc przygotowujemy opatrunek z płatka kosmetycznego zanurzonego w soku i plastra.
 • Szare mydło także słynie z właściwości silnie zmiękczających. Mocz stopy codziennie przez 20-30 minut w ciepłej wodzie z jego dodatkiem.
 • Więcej

 • Aloes, najlepiej w wersji kawałka świeżego, rozciętego liścia również powinien przynieść widoczną poprawę. Przecieraj nim odcisk 3 razy dziennie po dokładnym umyciu skóry stóp.
 • Więcej

  канцтовары

  спортивная фармокология

  тренболон энантат