Data publikacji:

Nawodnienie przez jedzenie. Owoce i warzywa bogate w wodę

Autor: Joanna Stanuch

Nie tak dawno pisałam o tym, co pić w trakcie treningu, kiedy woda mineralna z trudem przechodzi nam przez gardło. Nie zapominajmy, że nie z samych napojów człowiek pozyskuje cenne H2O – amerykański Institute of Medicine podaje, że aż 20% wody przyjmujemy wraz z jedzeniem. Zatem – co jeść podczas upałów czy po wyczerpującym treningu, aby zapewnić ciału odpowiednie nawodnienie?

Odpowiedź jest prosta – sięgajmy po soczyste owoce i warzywa. Należy jednak zaznaczyć, że dla optymalnego nawodnienia nie wystarczą jedynie zdrowe, bogate w wodę przekąski. Stanowią one jednak doskonałe, zdrowe uzupełnienie niezbędnej podczas upałów butelki, jednocześnie dostarczając nam cennych składników odżywczych. Zatem – przed wyjściem z domu dodaj do swojej wody kilka kawałków pysznego i pożytecznego owocu, lub zjedz lekką, nawadniającą sałatkę.

Arbuz, kiwi i cytrusy

Poza dużymi ilościami wody, są doskonałymi źródłami witaminy C. Owoce te pomogą nam uniknąć szkodliwych skutków promieniowania UV, chronią przed działaniem wolnych rodników i doskonale odświeżają.

Pomidory i brokuły

Jeśli zależy ci na nawodnieniu i na ochronie przed nowotworami, te warzywa sprawdzą się idealnie.  Czy wiesz, że brokuły składają się aż w 90% z wody? Spożywając je, zwłaszcza w towarzystwie bogatych w likopen pomidorów zmniejszamy ryzyko raka i skutecznie niwelujemy pragnienie.

Melony, brzoskwinie, truskawki

Ta kombinacja owoców pozwala nam na dostarczeniu organizmowi nie tylko wody, ale i cennych elektrolitów. Potas i sód regulują gospodarkę wodną organizmu, co przyda się zwłaszcza podczas aktywności w upalne, letnie dni.

Ananas i wiśnie

Bromelina zawarta w ananasie przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, z kolei melatonina pochodząca z wiśni łagodzi objawy zapalenia stawów. Ta mieszanka owoców okaże się więc doskonałym wyborem dla sportowców, którzy poza dostarczeniem organizmowi wody chcą po prostu zadbać o swoją formę.

Sistema, Pojemnik Do Żywności - Sałatka To Go - 29,40 zł

A jakie są wasze ulubione, bogate w wodę warzywa lub owoce?

анаболические стероиды

https://buysteroids.in.ua

http://cialis-viagra.com.ua