Data publikacji:

Posiłek potreningowy: warto czy nie?

Autor: Paulina

Ćwiczysz, żeby schudnąć? Chociaż po ćwiczeniach odczuwasz gigantyczny głód, to nic nie jesz. Okazuje się, że to na dłuższą metę nikomu nie służy. Rozwiewamy Twoje wątpliwości: posiłek potreningowy jest ważny!

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Posiłek potreningowy wielu z nas kojarzy się z umięśnionymi bywalcami siłowni, którzy zaraz po zejściu z sali łapczywie pochłaniają zawartości swoich pudełeczek i shakerów. Wszystko, żeby wykorzystać enigmatyczne okno anaboliczne. Boisz się, że "urośniesz", jak oni, ale bez obaw. Taki przyrost masy Ci nie grozi. Posiłki kulturystów są nawet trzykrotnie bardziej kaloryczne od Twoich.

Co to jest to "okno anaboliczne"?

Okno anaboliczne to czas, w którym mięśnie pochłaniają składniki potrzebne do regeneracji. Podobno przypada na 30-60 min po zakończeniu treningu. W tym czasie powinniśmy uzupełnić to, co straciliśmy w trakcie ćwiczeń. Okres ten może trwać nawet 24 godziny, lecz największe znaczenie będą miały składniki (głównie białko), które dostarczymy w pierwszych godzinach.

Dlaczego posiłek potreningowy jest taki ważny?

Po pierwsze: to nie jest jedzenie tylko "na masę". Należy spożywać go także w okresie redukcji. Mięśnie czerpią siłę ze składników odżywczych: białka, cukrów i tłuszczów. Podczas ćwiczeń spalamy kalorie. Nasze ciało się męczy i wymaga nowego paliwa. Mięśnie pobierają w pierwszej kolejności to, co jest lepiej przyswajane, a więc cukry, a nie tłuszcz! (Spalanie tłuszczu następuje dopiero po 30 minutach aktywności.) Jeśli nie dostaną ich z zewnątrz, to zaczną szukać ich wewnątrz Twojego ciała. Braki uzupełnią, zjadając siebie (okres kataboliczny). Słyszałaś o tzw. skinny fat?

Konsekwencją nie będzie tylko wyniszczenie tkanki mięśniowej, ale także spowolnienie metabolizmu. Ciało zacznie bronić się przed głodem i będzie gromadzić zapasowy tłuszczyk. Nie mówiąc o zaburzeniach hormonalnych i innych ubytkach zdrowotnych.

Jak powinien wyglądać posiłek potreningowy?

Posiłek powinien dostarczać wszystkich składników, witamin i minerałów w odpowiednich proporcjach. Powinien być też zgodny z dietą. Ważną wskazówką jest też pora dnia: gdy posiłek potreningowy jest naszą kolacją, to powinien być lżejszy. Jeśli po treningu masz przed sobą cały dzień, to warto przenieść go na główny posiłek (np. obiad), aby dostarczyć też energii, która pozwoli nam przetrwać do wieczora.

Posiłek powinien składać się z pełnowartościowego białka, kompozycji węglowodanów prostych (źródło glikogenu) i złożonych, warzyw i zdrowego tłuszczu. Dania nie powinny być ciężkostrawne. Nie wolno też przesadzać z błonnikiem, gdyż może spowolnić trawienie.

Kiedy zjeść posiłek potreningowy?

Wszystko zależy od rodzaju aktywności. W przypadku treningów siłowych najlepiej sprawdza się tradycyjnie przyjęty przedział 30-60 minut. Dla treningów cardio (biegi, tabaty, interwały boot camp) można poczekać z jedzeniem nawet 1,5 godziny. Jeśli odczuwasz duży głód, zmęczenie czy senność, to zjedz owoc. Fruktoza podniesie poziom glukozy.

Nie mam możliwości zjedzenia posiłku w tym czasie - co wtedy?

Dobrym rozwiązaniem dla zabieganych są koktajle białkowo-węglowodanowe lub batoniki proteinowe. Wybierając je, zwracaj uwagę na skład. Wybieraj te z najbogatszym składem, ale bez ogromnych ilości cukru! Trzymaj się z daleka od zwykłych batoników i niezdrowych przekąsek.

https://steroid-pharm.com

https://steroid-pharm.com

купить виагру в украине по низкой цене