Data publikacji:

Rewolucja w piramidzie żywienia

Autor: Karolina

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia opublikowali nową Piramidę Żywienia, czyli Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Znacząco różni się ona od swojej poprzedniczki z 2009 roku. Sprawdźmy, jakie zmiany proponują nam specjaliści z dziedziny odżywiania.

Już sama nazwa może nam sygnalizować pewne zmiany. Na dole piramidy nie znalazły się bowiem tak, jak wcześniej produkty zbożowe, a różne formy aktywności fizycznej. Nowa wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania propagują spożywanie więcej ilości warzyw i owoców, mniej soli, cukrów i tłuszczu oraz ograniczenie ilości konsumowanego mięsa, zwłaszcza czerwonego.

Nowa piramida IŻŻ wraz z 10 zasadami i opisem jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia. Wiedza o żywności, żywieniu oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest dziś ogromna, podlega też stałej ewolucji i zmianom. Dlatego również nasza piramida co pewien czas poddawana jest pewnym modyfikacjom. Aktualna piramida jest m.in. odpowiedzią na zalecenia WHO, a jej myśl przewodnią można ująć tak: mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika – tak o nowej piramidzie mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Przede wszystkim aktywność

Według najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy postawić na 30-45 minut aktywności fizycznej dziennie. Może to być zarówno spacer, jazda na rowerze, jak i bieganie – każdy rodzaj aktywności jest na wagę złota, zwłaszcza kiedy jest wykonywany regularnie. Wysiłek fizyczny wpływa na wydzielanie korzystnych dla zdrowia substancji, chroniąc przy tym m. in. przed nadwagą i otyłością oraz w połączeniu ze zdrową dietą wydłużając życie.

Warzywa i owoce jako najważniejsze produkty spożywcze

Dużą zmianą w układzie piramidy jest także awans warzyw i owoców na pierwsze miejsce w kategorii produktów spożywczych. Profesor Mirosław Jarosz sugeruje, by nasza dieta składała się z nich przynajmniej w połowie. Przy czym ¾ tej części powinny stanowić warzywa, a ¼ owoce. Każda porcja warzyw i owoców zmniejsza ryzyko takich schorzeń, jak choroby sercowo-naczyniowe czy nowotwory.

Produkty zbożowe na trzecim miejscu

Produkty zbożowe, zwłaszcza te pełnoziarniste, pochodzące z pełnego przemiału stanowią ważną część naszej diety. Dobrze, aby znalazły się w większości naszych posiłków, np. w postaci razowego pieczywa czy kasz.

Dwie szklanki mleka dziennie

Eksperci odżywiania proponują nam także spożywanie dwóch szklanek mleka dziennie. W miarę potrzeb i preferencji możemy zastąpić je jogurtem, kefirem lub częściowo serem.

Mięso na piątym miejscu

Dopiero na piątym miejscu znajdziemy produkty mięsne, które powinny stanowić jedynie dodatek do warzyw oraz produktów zbożowych. Najbardziej zalecane są tutaj przede wszystkim ryby, nasiona strączkowe i jaja. Czerwone mięso należy ograniczać, najlepiej do 0,5 kg tygodniowo. Lepiej jest zastąpić je wspomnianymi rybami lub chudym drobiem.

Zioła

Jako alternatywę dla niezdrowej soli zaproponowane zostało stosowanie ziół, które mają nie tylko walory smakowe, ale i posiadają cenne dla zdrowia składniki. Zioła takie, jak rozmaryn, oregano, tymianek, kurkuma czy imbir będą o wiele bardziej korzystnym dla nas wyborem.

Odpowiednia ilość płynów

Nasze żywienie to oczywiście nie tylko spożywane pokarmy, ale i dostarczane organizmowi płyny. Profesor Jarosz zwraca tutaj uwagę na zasadność wypijania co najmniej 1,5 płynów dziennie. Poza wodą mogą to być naturalne soki, kawa oraz herbata.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej / Instytut Żywności i Żywienia

Zasady zdrowego żywienia związane z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej znajdziesz TUTAJ.

https://steroid-pharm.com

www.cialis-viagra.com.ua

www.pharmacy24.com.ua/dapoksetin-prodlenie-akta/dapoksetin-60-mg/