Data publikacji:

Szkarlatyna u dzieci – objawy

Autor: Zuzanna Pawlak

Niepokoi cię wysypka i gorączka u twojego dziecka? To objawy wielu chorób wieku dziecięcego. Poznaj charakterystyczne cechy szkarlatyny i upewnij się, co dolega twojemu maluchowi.

Szkarlatyna – co to takiego?

Szkarlatyna, inaczej płonica, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Streptococcus pyogenes (paciorkowca z grupy A) produkujące toksynę erytrogenną. Ten gatunek bakterii wywołuje również tzw. anginę paciorkowcową. Przebieg zakażenia jest ostry, rozwija się szybko. Dotyczy górnych dróg oddechowych, pojawia się charakterystyczna wysypka i wysoka gorączka. Pierwsze objawy pojawiają się w okresie od 1 do 7 dni od kontaktu z osobą chorą lub nosicielem.

Szkarlatyna u dzieci

Płonica jest jedną z typowych chorób wieku dziecięcego. Najczęściej chorują dzieci w wieku 5-15 lat, czyli w okresie przedszkolnym i szkolnym. U maluszków poniżej 3. roku życia jest ona rzadkością. Dziecko może zarazić się od innej osoby chorej na szkarlatynę lub anginę paciorkowcową, a także od zdrowego człowieka, który jest nosicielem bakterii. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (gdy inne chore dziecko kaszle lub kicha na twojego malucha) oraz przez kontakt ze śliną, znajdującą się np. na zabawkach, jedzeniu czy rączkach. Nie zapominaj, że gdy twoje dziecko jest chore, również może zarazić inne dzieci.

Szkarlatyna – typowe objawy

Szkarlatyna u dzieci rozpoczyna się gwałtownie. Występuje u nich wysoka gorączka z dreszczami, złe samopoczucie i często również wymioty. Poznaj typowe objawy szkarlatyny.

Gorączka i dreszcze

Występują od początku choroby. Temperatura sięga nawet 39-40 stopni Celsjusza. Po około 2 dniach stopniowo się obniża.

Termometr elektroniczny Microlife - 12,99 zł

Ból głowy i złe samopoczucie

Również dolegają dziecku od początku choroby.

Wysypka drobnoplamista

Ma wygląd drobnych różowych plamek, jakby ktoś pokłuł skórę ostrą szczotką. Pojawia się najczęściej po 24 godzinach od pierwszych objawów, choć może wystąpić już na samym początku choroby. Pokryte wysypką są: tułów, pośladki, kończyny i twarz (oprócz trójkąta od nosa do brody – pozostaje bez plamek). Najbardziej intensywna jest w tych miejscach, które są ogrzane – zgięcia łokci, pośladki, boczne części tułowia. W zgięciach łokci i kolan mogą pojawić się czerwone linie, spowodowane łamliwością naczyń krwionośnych. Cała skóra dziecka jest sucha i szorstka. Ustępuje po kilku dniach (do około tygodnia od początku choroby).

Obłożony język

Charakterystycznym dla szkarlatyny objawem jest język pokryty białym nalotem. Język oczyszcza się z nalotu od brzegów, co następuje po 2-3 dniach. Odsłonięta powierzchnia jest żywoczerwona, a brodawki językowe wydatne (język malinowy). Język może boleć w przypadku konktaktu z ciepłymi płynami czy jedzeniem.

Ból gardła

Objawy ze strony gardła i migdałków mogą przypominać anginę paciorkowcową. Pojawiająca się wysypka to dla ciebie znak, że to szkarlatyna.

Powiększenie węzłów chłonnych

Dotyczy głównie węzłów chłonnych znajdujących się na szyi. Są powiększone obustronnie i bolą przy dotykaniu.

Łuszczenie skóry

Po ustąpieniu wysypki charakterystycznym objawem szkarlatyny jest płatowe złuszczanie się skóry głównie na stopach i dłoniach.

Objawy szkarlatyny o ciężkim przebiegu

W dzisiejszych czasach przebieg szkarlatyny jest najczęściej łagodny. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy objawy są bardziej nasilone. Obecnie śmiertelość w przebiegu płonicy ocenia się na niecały 1% przypadków. Mimo tego warto wiedzieć, co szczególnie powinno cię zaniepokoić i skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem. W takiej sytuacji dziecko może mieć następujące objawy:

 • wysoka temperatura, która nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych
 • zażółcenie skóry
 • powiększenie wątroby i śledziony
 • zapalenie stawów
 • nasilona wysypka na całym ciele
 • obrzęk tkanki podskórnej
 • utrata przytomności
 • znaczne osłabienie
 • Komplet pościeli bawełnianej dla dzieci - 58,00 zł

  Szkarlatyna – leczenie

  Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza pediatry lub rodzinnego, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy choroby. Należy też izolować dziecko od rodzeństwa. Konieczne jest podanie dziecku antybiotyku, który nie tylko złagodzi przebieg choroby, ale też uchroni twoją pociechę przed groźnymi powikłaniami. Chory jest nadal zakaźny do 24 godzin od zastosowania odpowiedniego leczenia antybiotykiem. Stosowanym z wyboru lekiem jest penicylina, ktorą dziecko powinno przyjmować przez 10-14 dni. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na penicyliny, pamiętaj, aby zawsze powiedzieć o tym lekarzowi. W takim wypadku pediatra przepisze antybiotyk z innej grupy – makrolid. Dodatkowo w celu zbicia gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. A gdy jego stan się pogarsza lub gorączka nie spada po podaniu leków, zawsze szukaj pomocy lekarskiej.

  Powikłania szkarlatyny

  Na szczęście obecnie powikłania płonicy występują bardzo rzadko. Pomimo tego warto wiedzieć, że jest takie ryzyko i w przypadku ponownego pogorszenia samopoczucia u dziecka, wystąpienia gorączki czy innych niepokojących cię objawów, koniecznie zgłoś się ponownie do lekarza. Do powikłań szkarlatyny zaliczamy:

 • zapalenie węzłów chłonnych
 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie stawów
 • kłębuszkowe zapalenie nerek
 • zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia
 • best latte machine

  best stroller carseat combo 2017