Data publikacji:

Triathlon – sport dla wybranych?

Autor: Sylwia Stwora

Pływanie, jazda na rowerze, a potem jeszcze bieg. Bez żadnej przerwy i nieraz na dystansach dających łącznie setki kilometrów. Nie dziwi zatem to, że triathlon jest uważany za dyscyplinę sportową zarezerwowaną jedynie dla osób o końskim zdrowiu i kondycji. Jednak, czy na pewno i Ty nie możesz dołączyć do społeczności triathlonistów?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, jednak jak to zwykle bywa, musi być „ale”. W przypadku triathlonu dotyczy ono posiadanych umiejętności. Ten sport wpisujący się na listę dyscyplin olimpijskich od Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney, łączy w sobie pływanie, kolarstwo i bieganie. Amatorskie uprawianie przykładowo dwóch z tych aktywności, a bycie profesjonalistą w jednej jest już pewnego rodzaju przepustką do mierzenia się w zawodach, zwłaszcza organizowanych na skalę krajową czy międzynarodową.

Największą trudnością w triathlonie jest to, że składa się z trzech etapów – pływania w otwartym akwenie, po którym następuje zmiana stroju (zawodnik pozbywa się pianki pływackiej i czepka) na opcję rowerową, by na koniec rywalizować jeszcze biegowo. Starty odbywają się na różnych dystansach. Olimpijski składa się z 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu. W przypadku sprintu w wodzie trzeba pokonać 750 m, rowerem jedzie się 20 km, a do przebiegnięcia jest 5 km, natomiast w super sprincie jest to odpowiednio 600 m, 15 km i 3 km.

Zawody Ironman stanowią połączenie 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 km biegu, a w Half-Ironmanie pokonuje się połowę każdego z wcześniejszych dystansów. Największe wyzwania to International Triathlon Union (ITU) - 4 km pływania, 130 km rowerem i 30 km biegiem oraz Ultraman Triathlon – kolejno 10 km/421 km/84 km.

Zatem nie ma co ukrywać - jedynie ktoś, mający świadomość tego, jak wiele wysiłku i wyrzeczeń kosztuje trening podporządkowany choć jednemu sportowi na poziomie zawodowym, może zdecydować się na spróbowanie swoich sił w tej potrójnej kombinacji. Jeśli więc jesteś przykładowo zaawansowaną biegaczką, mającą na koncie półmaratony i maratony, a jazda na rowerze oraz pływanie stanowią urozmaicenie biegowych treningów, możesz połączyć te zamiłowania i wypróbować coś całkiem innego. Ważne jest, aby pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami nie było dużych rozbieżności pod względem posiadanych umiejętności.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

www.adulttorrent.org

www.start-sport.com.ua/obuv/butsy/sorokonozhki

аналог виагры в украине