Data publikacji:

Woda z jedzenia – jakie produkty dostarczą jej najwięcej?

Autor: Sylwia Stwora

Upały sprzyjają nadmiernemu poceniu się, a co za tym idzie, zwiększają prawdopodobieństwo odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec, a także ugasić pragnienie, najczęściej sięgamy po wodę. Niektórzy wierzą, że w takiej sytuacji warto wypić zimne piwo bądź gorący napój, które w rzeczywistości zamiast pomagać, potęgują wydzielanie płynów. Świetną alternatywą jest woda z jedzenia. Podpowiadamy, z jakimi produktami dostarczysz jej najwięcej.

Więcej

Każdego dnia na skutek pocenia się, załatwiania potrzeb fizjologicznych i oddychania tracimy przeciętnie ok.2,5-2,8 l wody na dobę. Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia, przy długotrwałej chorobie, biegunce, torsjach czy podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego ten ubytek jest jeszcze wyższy. Aby wyrównać powstały deficyt, niezbędne jest dostarczenie ilości płynów o pojemności podobnej do tej, która została wydalona. Stąd zaleca się, aby wypijać 1,5-2 l napojów dziennie, najlepiej pod postacią wody niegazowanej, a także dążyć do równowagi bilansu wodnego poprzez spożywanie produktów bogatych w ten składnik. W taki sposób powinniśmy przyjmować dodatkowe 1-1,5 l płynu dziennie.

Najcenniejszym źródłem wody z jedzenia są świeże warzywa i owoce, które składają się z niej nawet w 95 proc. Najwięcej znajdziesz jej w arbuzie, melonie (oba po 92 proc. wody), truskawkach (90 proc.), cytrynie (89 proc.), pomarańczy (86 proc.), jabłku (84 proc.) oraz winogronach i wiśniach (oba po 83 proc.). Z warzyw sporo wody „zjesz”, wybierając ogórka (96 proc.), sałatę (95 proc.), pomidora (94 proc.), cukinię i grzyby (oba 93 proc.), cebulę (91 proc.) lub marchewkę (89 proc.). Dodatkowym atutem tych produktów jest wysoka zawartość witamin i minerałów.

Świetnym zamiennikiem wody jest też mleko, zwłaszcza odtłuszczone (91 proc.) i jego przetwory, głównie kefir (91 proc.) i jogurt (78 proc.). Stosunkowo bogatym źródłem tego składnika są ryby słodkowodne – składają się z niego średnio w 80 proc.

Włączając te produkty do codziennego jadłospisu, zachowasz dobre zdrowie, będziesz miała więcej sił witalnych, a także wysoką sprawność umysłową.

*Aby zapoznać się z ofertą wód mineralnych, kliknij w zdjęcie

high school musical 4 full movie